czwartek , 13 Grudzień 2018
Home Europa Słowacja – informator narciarski
Słowacja-narty

Słowacja – informator narciarski

Wielka Racza

Miejscowość leży około 34 km od Zwardonia, tuż przy polskiej granicy, a dzięki usytuowaniu po zachodniej stronie Tatr oferuje doskonałe warunki narciarskie nawet w bardzo nasłonecznione dni. Velka Raca-Oscadnica oferuje aż trzy punkty zjazdowe z odpowiednio przystosowanymi wyciągami oraz zróżnicowane trasy biegowe i zjazdowe. Pomiędzy poszczególnymi ośrodkami kursuje specjalny autobus, który startuje z dużego parkingu. Można tu zostawić samochód i przemieszczać się tym publicznym środkiem transportu pomiędzy ośrodkami Dedovka, Marguška i Laliky. Miejscowość leży w odległości zaledwie 10 km od miasta Čadca, ale również na miejscu można znaleźć wiele sklepów i punktów usługowych, w tym wypożyczalnie sprzętu.

Podstawowe informacje:

Długość tras: 14 km tras zjazdowych, trasy biegowe na Szlaku Zdrowia o dł. 1, 3 oraz 5 km.

Stopień trudności: 2 trudne, 4 średnie i 7 łatwych

Wyciągi: 7 wyciągów różnego typu, w tym jeden krzesełkowo-kabinowy o dł. 1650 m.

Zakwaterowanie: domy prywatne i schroniska od 6 euro, wille i pensjonaty 15-20 euro.

Ceny: karnet dzienny w sezonie 26,50 euro dla dorosłych, 21 euro dla juniorów i seniorów oraz 18,50 euro dla dzieci, poza sezonem odpowiednio: 16, 13, 11 euro.

Inne atrakcje: sztuczne naśnieżanie, wieczorne oświetlenie stoku,

Godziny otwarcia: 8.30-16.00

Pozostałe ośrodki

Poza wymienionymi już najważniejszymi i najczęściej odwiedzanymi ośrodkami do wyboru są jeszcze cztery inne miejscowości o nieco mniejszym znaczeniu. Zuberec-Janovky to leżący na wysokości 1000 m ośrodek narciarski z nowoczesnym wyciągiem krzesełkowym, oświetleniem i sztucznym zaśnieżaniem. Dysponuje wypożyczalniami nart i desek snowboardowych, oraz szkołą nauki jazdy. Poza stokiem są tu także trasy biegowe – okrężna o dł. 6 km i biatlonowa o dł. 2 km. Cztery trasy zjazdowe to 1800, 1300, 1100 i 300 m. Na górę wjeżdżają 4 wyciągi. Ośrodek czynny jest od 10.00 do 16.00, narciarstwo wieczorowe od 18.00 do 21.00. Opłata dzienna w sezonie 19 euro dla osoby dorosłej i 13 euro dla dziecka. Poza sezonem odpowiednio 16 i 12 euro. Ośrodek Plejsy położony jest w północno-zachodniej części Słowackiego Rudohoria. Posiada on system sztucznego zaśnieżania oraz homologację FIS w damskich i męskich dyscyplinach specjalnych, jak slalom, slalom gigant, super slalom gigant. Znajduje się tu 15 km tras biegowych oraz 7,6 km tras zjazdowych z przewagą tych o największym stopniu trudności (4,8 km). W Plejsach funkcjonuje lodowisko, basen, sauna i stok dla dzieci. Kursuje też narciarski skibus. Zdiar Strednica leży około 10 km od przejścia w Łysej Polanie. Miejscowość zapewnia doskonałe warunki narciarskie dla rodzin, oferując 9 wyciągów, kolej krzesełkowa i sztuczne naśnieżanie. Jest tu jednak tylko 2 km tras zjazdowych. Sześciodniowy karnet w sezonie kosztuje 77 euro. Poza sezonem 58 euro. Dobre warunki śniegowe oferują także ośrodki Donovaly, Kubašok – Sp. Bystré, Ski Chem w Wysokich Tatrach, Mýto pod Ďumbierom i Tále w Niskich Tatrach, czy Martinské hole w Małej Fatrze.

Check Also

Gardaland

Europejskie parki rozrywki

Kto z nas nie ma od czasu do czasu ochoty poczuć się znów dzieckiem i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *