Perła nad Zatoką Faxa

Reykjavik

W 2000 roku Reykjavík był jednym z dziewięciu Europejskich Miast Kultury. Od tego momentu wypiękniał i nabrał wiatru w żagle.

Zwiedzanie Reykjaviku najlepiej zacząć od nowego ratusza zbudowanego nad brzegiem jeziora Tjörnin, znajdującego się w środku starego miasta. Budowla zachwyca oryginalnością i innowacyjnością. Kierując się na północ od ratusza dojść można do pomnika Ojca miasta Skuli Magnússona. Kiedyś mieścił się tu najstarszy chrześcijański cmentarz w Reykjaviku – dziś zostały po nim tylko 4 płyty nagrobne.

Kolejnym ważnym w mieście punktem jest Stjornarradid, miejsce urzędowania premiera. Budynek ten, zaprojektowany przez Duńczyków pierwotnie służył za więzienie, później był siedzibą duńskiego namiestnika. Przed budynkiem stoją dwa pomniki – duńskiego króla Christiana IX, który w 1874 r. osobiście przekazał Islandii konstytucję oraz Hannesa Hafsteina, pierwszego ministra ds. Islandii w rządzie duńskim.

Dalej na wschód (ponad urzędem premiera) znajduje się Teatr Narodowy Thjódleikhus. Warto wspomnieć, że poprzednia Prezydent Vigdis Finnbogadóttir była przez jakiś czas jego dyrektorem. Od teatru prowadzi ulica Hverfisgata, a równolegle do niej biegnie najmodniejsza w mieście ulica handlowa Laugavegur. W licznych drogich sklepach można zakupić wyroby ze słynnej wełny islandzkiej, głównie kardigany, swetry, pulowery i piękne kolorowe szale. W bocznych uliczkach natomiast stoi wiele drewnianych domów w stylu norweskim i duńskim.

Niedaleko najbardziej tłocznego w stolicy Islandii deptaku usytuowany jest biały budynek Menntaskólinn i Reykjavik, najstarszego gimnazjum, a jednocześnie najstarszej szkoły, której historia sięga ostatnich lat X wieku!

Wracając nad jezioro Tjornin zwiedzić można Idnó – byłą siedzibę związku rzemieślników, a jednocześnie główne miejsce przedstawień Miejskiego Teatru Reykjaviku w XX wieku. Po renowacji budynek pełni rolę miejskiego domu kultury. W stolicy Islandii warto też zobaczyć Narodową Galerię Sztuki Listasafn Islands. Pierwotnie w tym miejscu była chłodnia ryb. Budynek jednak gruntownie przebudowano i dzisiaj znajduje się tam blisko 5 tysięcy zróżnicowanych pod względem tematyki dzieł artystów islandzkich, m.in. Kjarvala, Jónssona i Thórlákssona.

Będąc w zachodniej części Reykjaviku należy koniecznie zwiedzić katedrę katolicką na wzgórzu Landakot. W świątyni tej stoi rzeźba przedstawiająca ostatniego biskupa katolickiego, Jóna Arasona, zamordowanego bestialsko w 1550 roku. Obok kościoła jest szkoła katolicka oraz ceniony szpital.

Polscy turyści chętnie chodzą w Reykjaviku na cmentarz, gdzie znajdują się groby polskich marynarzy, którzy utonęli w wyniku katastrofy statku Wigry 23 stycznia 1942 roku. Napis na płycie grobowej głosi po islandzku i po polsku „Tu spoczywa załoga polskiego statku Wigry, który zatonął w 1942 r. u wybrzeży Islandii. Cześć pamięci tych, którzy zginęli śmiercią marynarza.”

Na koniec zwiedzania Reykjaviku warto odwiedzić kościół Hallgrímura z wieżą o wysokości niecałych 80 metrów. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego oglądać można piękną panoramę miasta i otaczających go gór.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!