Kijów jakiego nie znacie

Kijów - Ukraina
Kijów - Ukraina

W cieniu złotych kopuł świątyń, na wysokim brzegu Dniepru, na wzgórzach leży historyczne centrum, a zarazem tętniąca życiem, elegancka metropolia. Kijów oferuje wszystkie niemal rodzaje atrakcji turystycznych. Są tutaj bowiem zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, święte miejsca prawosławia, sławy architektoniczne, wspaniałe obiekty trudniące się edukacją i badaniami naukowymi oraz wspaniałe parki i ogrody. W ostatnich latach miasto wraca do świetności, godnej stolicy europejskiej oraz jednego z najbogatszych miast niegdysiejszego imperium.

Historyczna część miasta leży na prawym brzegu Dniepru i to właśnie od niej należy rozpocząć zwiedzanie Kijowa. Najstarszą częścią miasta jest tzw. Górne Miasto, w którym podziwiać można najstarszy zabytek Kijowa – cerkiew Bogurodzicy Dziesięcinna. Świątynia ta była wielokrotnie niszczona i grabiona w swojej ponad 1000-letniej historii. Dziś można obejrzeć pozostałości wykopalisk i rekonstrukcje elementów świątyni z lat 989 – 996. Prace archeologiczne odsłoniły jeszcze ślady trzech dużych budynków, siedziby księcia, jego rodziny i dworu. Monumentalną budowlę z tyłu świątyni zajmuje Narodowe Muzeum Historii Ukrainy, które można zwiedzić za symboliczną opłatą 2 hrn.

Prawdziwym skarbem Kijowa i całej Ukrainy jest Sofia Kijowska, jeden z najwspanialszych zabytków Europy Wschodniej wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centralnym punktem tego monastyru jest sobór Sofijski wzniesiony w XI wieku, kilkukrotnie rozbudowywany w XVII i XVIII wieku. Budowla łączy w sobie architektoniczną doskonałość i duchowy charakter – od lat stanowi punkt odniesienia dla niemal wszystkich cerkwi Rusi. Zachowały się tu wspaniałe freski z XII wieku, mozaiki artystów bizantyjskich i ruskich oraz imponujący sarkofag Jarosława Mądrego. Niezwykle cenne są też 900- letni tron metropolity oraz ikonostas z XVIII wieku.

Śródmieście może pochwalić się również całą gamą cudownych zabytków i nowoczesnych atrakcji turystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje 62- metrowa kolumna zwieńczona rzeźbą wzorowaną na Orancie z soboru Sofijskiego oraz katolicki kościół św. Aleksandra. Warto też obejrzeć kamienicę Horodeckiego oraz rekonstrukcję Złotej Bramy.

Będąc w Kijowie trzeba też koniecznie udać się do malowniczych parków położonych w bliskiej odległości od centrum. Najpiękniejsze z nich to Sad Miejski i Park Maryjski. Pomiędzy nimi wznosi się gmach Rady Najwyższej Ukrainy, czyli siedziba ukraińskiego parlamentu. Za tym budynkiem natomiast znajduje się interesująca, choć trudno dostępna dla turystów carska rezydencja – Pałac Maryjski z początku XVIII wieku. Aby go zwiedzić jednak konieczne jest udanie się na wycieczkę zorganizowaną przez Muzeum Historii Kijowa.

Kolejną obowiązkową atrakcją Kijowa jest Ławra Kijowsko – Peczerska, czyli ogromny, zajmujący ponad 80 budynków ośrodek kultu religijnego. Otaczają ją mury z XVII wieku, a wejście do części muzealnej obiektu prowadzi przez bramę, w której usytuowana jest cerkiew Świętej Trójcy. Po przejściu przez bramę widać Wielką Dzwonnicę o wysokości niemal 100 metrów! We wnętrzu Ławry na szczególną uwagę zasługują Biblioteka Flawiana, baszta Iwana Kusznika oraz okazała wieża zegarowa.

Ciekawą atrakcją turystyczną Kijowa jest również Babi Jar – niezabudowany wąwóz między ulicami Korotczenka i Melnykowa. Był on miejscem męczeństwa tysięcy mieszkańców Kijowa podczas II wojny światowej, przede wszystkim Żydów, ale i Ukraińców, Polaków czy Rosjan.

Turyści chętnie udają się też do wsi Pyrohiw, znajdującej się w odległości 3 km od Kijowa. Działa tam Muzeum Architektury Ludowej i Tradycji Ukrainy – imponujący, gigantyczny skansen, w którym każdemu z regionów Ukrainy poświęcono osobny sektor. Z uwagi na rozmiary ekspozycji trzeba na wizytę tutaj poświęcić co najmniej 5-6 godzin, ale z pewnością nikt nie będzie żałował tej eskapady.

Ziemia kijowska i sama stolica Ukrainy urzekają naturalnym pięknem i bogactwem perełek architektonicznych. Odwiedziny w Kijowie są obowiązkowe dla każdego turysty zainteresowanego poznaniem fascynującej kultury i obyczajów krajów Europy Wschodniej, tak różnych od aglomeracji po zachodniej stronie kontynentu.

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!