Francja – informator narciarski

Francja nie należy do tych krajów, które Polacy wybierają na narciarski wypad. Do ważniejszych ośrodków z Warszawy jest około 2000 km, a to odległość przekraczająca mozliwości podróży samochodem w wakacyjny weekend. Na narty w Alpy Francuskie można pojechać podczas ferii zimowych, czy też przeznaczając na taką wyprawę większość urlopu. Pomimo, że z białym szaleństwem o wiele bardziej kojarzy się bliższa Polakom Austria i Szwajcaria, a dla początkujących południowi sąsiedzi, to do Francji warto pojechać chociażby po to, aby zmierzyć się z niepowtarzalnymi widokami i spróbować swoich sił na trasach w okolicy najwyższej góry Alp, jaką jest Mont Blanc. Poza tym urokiem przyciąga kultura i tradycje francuskich wiosek góralskich oraz nowa moda budowania hoteli i domów do wynajęcia wprost na stokach, dzięki czemu wszystko bywa pod ręką. Francja oferuje również znaczne ilości łatwych tras dla początkujących oraz rodzin z dziećmi, a także duże zróżnicowanie cenowe zarówno w zakresie noclegów, jak i skipasów.

[divider]

Największe regiony narciarskie

Val Torens

Ośrodek narciarski w południowo-wschodniej Francji uważany za miejsce, które powinien odwiedzić każdy pasjonat białego szaleństwa. Jego atutem jest położenie na wysokości 2300 m n.p.m., co kwalifikuje to miejsce na pierwszym miejscu w Europie. Miasteczko jest częścią ogromnego regionu narciarskiego Les Trois Valées (Trzy Doliny). Jest tu około 10 hoteli i blisko 50 restauracji, a także liczne atrakcje przeznaczone dla turystów. Cały kompleks oferuje aż 600 km tras narciarskich i ponad 200 wyciągów oraz bogatą infrastrukturę. Teren charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem i świetnymi warunkami pogodowymi, dlatego pomimo wysokich cen uważany jest za narciarski raj i chętnie odwiedzany przez amatorów sportów zimowych. Sezon trwa od początku listopada do połowy maja. Teren dostosowany jest dla narciarzy wszystkich poziomów oferując również najlepsze trasy o wysokim stopniu trudności. Równie atrakcyjna jest oferta na czas „po nartach”. Dzielnica rozrywkowa to dziesiątki pubów i lokalików, a zabawa przenosi się również na ulice, gdzie trwa do białego rana. Kolejny atut, to hotele budowane wprost na zboczach, które eliminują potrzebę przemieszczania się, a narty można przypinać zaraz za progiem.

Długość tras: 140 km, rozległe przestrzenie nadające się do freeride’u.

Stopień trudności tras: Val Thorens i Orelle: 8 czarnych, 30 czerwonych, 29 niebieskich i 11 zielonych; Trzy Doliny: 30 czarnych, 108 czerwonych, 129 niebieskich i 51 zielonych; Belleville: 14 czarnych, 51 czerwonych, 60 niebieskich i 20 zielonych

Wyciągi: 24 (w tym 4 gondole), dwulinowa kolejka Funitel

Ceny: Karnet na Val Thorens – górna część doliny de Belleville – 150 km tras – 207 euro za 6 dni dorośli, 165.60 euro dzieci; Karnet na 3 Doliny – dolina de Belleville, dolina Meribel, dolina Courchevel – 600 km tras – 260 euro za 6 dni dorośli, 208 euro dzieci; Karnet na Vallee de Belleville – Val Thorens 150 km tras, Les Menuires i St. Martin de Belleville 160 km tras – 246 euro za 6 dni dorośli, 196.80 euro dzieci

Dodatkowe atrakcje: 5 snowparków, restauracje, XII i IV – tygodnie freski, wysokiej klasy, jak dyskoteki Malaysia czy El Gringo, a także lokale rozrywkowe La folie Douce i Chalet du Thorens, tory do crossa, korty tenisowe, spa, sauny, basen,

Espace Killy

Espace Killy to najstarszy teren narciarski Alp sabaudzkich nazwany tak na cześć trzykrotnego zwycięzcy olimpijskiego w biegu zjazdowym w Grenoble w roku 1968, Jean Claude Killy. Na region składają się dwie stacje: Tignes i Val d‘Isère. W pierwszej z nich, leżącej na wysokości 2000 m n.p.m. można znaleźć dwa lodowce, liczne doskonale przygotowane trasy oraz możliwość jazdy poza szlakami. Do atrakcji zalicza się zjazdy na lodowcu Motte, zjazdy leśne do Val d’Isere i okolicznych wiosek, trasy snowboardowe, stoki z głębokim śniegiem wyścigowa trasa narciarska, muldy, trasy do skicanyoningu w Gorges de Malpasset. W sezonie trwającym od listopada do maja większość terenów jest sztucznie naśnieżana przez ponad 800 armatek. Część wyciągów jest bezpłatna. Przewaga łatwych tras, w tym aż 23 zielone i 66 niebieskich sprawiają, że rejon jest idealnym miejscem dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi.

Długość tras: 300 km, trasa biegowa 65 km

Stopień trudności tras: ok. 170 km łatwych, ok. 78 km średnich, ok.52 km trudnych.

Wyciągi: Tignes – 25, w całym regionie ok. 90 (w tym 11 gondoli)

Ceny: 250,50 euro za 6 dni dorośli, 202 euro dzieci

Dodatkowe atrakcje: przejażdżki z psami, rakiety śnieżne, tor saneczkowy, bary, dyskoteki, restauracje, puby i kasyno, Aqua Centre w Tignes le Lac

Evasion Mont-Blanc

Kolejny region narciarski we francuskich Alpach znany przede wszystkim z zachowanego klimatu historycznego i tradycji. Region tworzą trzy miejscowości: Megeve, St. Gervais i Les Contamines – Montjoie. Poza charakterystyczną zabytkową zabudową i kościółkami szczególną atrakcją jest oczywiście Mont-Blanc, najwyższy szczyt Alp. Nie brakuje tu również siarkowych źródeł o właściwościach leczniczych przyciągających tysiące kuracjuszy. Kolejna atrakcja poza nartami to piękne widoki parku krajobrazowego pełnego jezior, lodowców i fantastycznej przyrody. Szczególną atrakcją jest malownicza miejscowość narciarska Combloux z sięgająca XIII wieku historią i zabytkowym kościołem. Natomiast Megève to połączenie historii z nowoczesnością w postaci luksusowych willi i rozbudowanej infrastruktury. Ruch samochodowy jest zakazany, ale pojazdy zastępują tradycyjne konne dorożki.

Długość tras: 445 km, trasa biegowa 75 km

Stopień trudności tras: ok. 199 km łatwych, ok. 187 km średnich, ok.59 km trudnych.

Wyciągi: 116 (w tym 14 gondoli)

Ceny: 240,5 euro za 6 dni dorośli, 193 euro dzieci

Dodatkowe atrakcje: 6 torów saneczkowych, sławny zjazd „Emila Allais” – jeden z najtrudniejszych odcinków na trasach alpejskich, trasy dla freerideów, skatingu i trasy głębokiego śniegu, snowboard, dwa parki śnieżne, znajdujące się na Mont Joux oraz w pobliżu Combloux, narciarskie szkółki i przedszkola dla dzieci, bieżnie lodowe, golf na śniegu, gra w polo na śniegu, loty balonem.

Le Grand Massif

Chociaż region zaliczany jest do największych narciarskich obszarów we Francji to długość oferowanych tras jest znacznie mniejsza niż np. w Evasion Mont-Blanc. Pomimo to jednak na powierzchni 40.000 hektarów można ich znaleźć aż 144 o bardzo różnym stopniu trudności, objętych przez pięć stacji narciarskich: Flaine, Les Carroz d’Araches, Samoëns, Morillon i Sixt Fer à Cheval. Każde z tych miejsc oferuje nieco inny klimat, warunki i atrakcje, dlatego możliwość wyboru jest sporą i z pewnością zaspokoi gusta każdego turysty. Flaine to narciarskie miasteczko całkowicie pozbawione ruchu, nowoczesne i obfitujące w lokale rozrywkowe, zaakcentowane rzeźbami Picassa i nowoczesną zabudową, w przeciwieństwie do nostalgicznych, tradycyjnych wiosek Morillon, Les Carroz d’Araches i Samoëns, gdzie wciąż stoją drewniane i kamienne domy oraz zabytkowe kościółki. Region obfituje w lekkie i łagodne stoki przystosowane dla początkujących narciarzy.

Długość tras: 265 km, trasa biegowa 90 km

Stopień trudności tras: ok. 117 km łatwych, ok. 107 km średnich, ok. 41 km trudnych.

Wyciągi: 77 (w tym 9 gondoli)

Ceny: 225 euro za 6 dni dorośli, 171 euro dzieci

Dodatkowe atrakcje: 3 tory saneczkowe, 3 snowparki, oświetlony stok w Carroz, jam park w Samoëns, żłobki, przedszkola i szkółki narciarskie, rakiety śnieżne, lodowiska, fitness, quady i gokarty na lodowym parkurze, wycieczka sankami z psim zaprzęgiem, paragliding lub lot helikopterem nad górską panoramą Mont Blanc, centrum sztuki współczesnej, bogata oferta apres ski.

Paradiski

Region leżący w departamencie Sabaudia określany jest, jako narciarski Raj. Nazwa dokładnie odzwierciedla panujące w nim warunki, gdzie przede wszystkim ulokowano najszybszą na świecie kolejkę linową Vanoise Express, a także można korzystać z uroków dwóch otwartych lodowców i infrastruktury 20 stacji narciarskich. W skali światowej region jest zaliczany do najbardziej zróżnicowanych pod względem rodzaju tras, stopnia ich trudności i innych możliwości uprawiania sportów zimowych. Vanoise Express łączące stacje Plan-Peisey i Montchavin przewozi 2000 osób na godzinę na odcinku 1800 m. Do dyspozycji w całym obszarze znajduje się 250 stoków narciarskich ulokowanych pomiędzy wysokością 1.200 i 3.250 m.

Długość tras: 425 km, trasa biegowa 153 km

Stopień trudności tras: ok. 172 km łatwych, ok. 162 km średnich, ok. 91 km trudnych.

Wyciągi: 157 (w tym 15 gondoli)

Ceny: 235 euro za 6 dni dorośli, 176,50 euro dzieci, familijny 4 os. 824 euro/6 dni

Dodatkowe atrakcje: 2 tory saneczkowe, 8 snow parków, liczne restauracje, bary, dyskoteki, kina, siłownie i pasaże handlowe, 60-metrowe wodospady w Le Village Arc, snowboard i freeski, bobsleje, wieczorne wędrówki do wioski Tipi z ogniskiem i kolacją, przedszkola i szkółki narciarskie.

Portes du Soleil

Ogromny, łączący w sobie dwa narciarskie obszary region oferujący wszystko, czego tylko można oczekiwać na zimowym urlopie. Bogata infrastruktura turystyczna, 200 górskich kolejek i 250 stoków o różnym stopniu trudności to tylko kilka przykładów tutejszych atrakcji. Obszar ulokowany pomiędzy 950 i 2450 m n.p.m. skupia 14 miejscowości gwarantujących zróżnicowane cenowo noclegi i smaczne wyżywienie. Nie brakuje też wypożyczalni sprzętu, parków śnieżnych i tras o malowniczych krajobrazach.

Długość tras: 650 km, trasa biegowa 243 km

Stopień trudności tras: ok. 170 km łatwych, ok. 380 km średnich, ok. 100 km trudnych.

Wyciągi: 197 (w tym 13 gondoli)

Ceny: 176 euro za 6 dni dorośli, 132 euro dzieci

Dodatkowe atrakcje: 8 torów saneczkowych, 10 snow parków, 8 tras z nocnym oświetleniem, zjazdy z muldami, w tym słynny szwedzki mur, jazdy konne po zaśnieżonym krajobrazie, sanie z zaprzęgiem konnym, jazda na łyżwach, snowkiting, wspinaczka po lodzie lub loty helikopterem, szkoły i przedszkola narciarskie,

L‘Alpe d’Huez

Nazwa obejmuje zarówno miejscowość turystyczną, jak i ośrodek narciarski o rozbudowanej ofercie i dużej ilości tras. Monumentalna góra charakteryzuje się szczególnym układem zjazdów obejmujących aż 21 serpentyn. Trasa znana jest powszechnie w kolarskiego wyścigu Tour de France. Jest to zarazem największa miejscowość narciarska francuskich Alp. Stoki są tu idealnie utrzymane, sztucznie naśnieżane, częściowo oświetlone. Przeważają trasy łatwe, ale sporo jest też tych dla średniozaawansowanych. Sąsiedni lodowiec stwarza tez idealne warunki dla poszukujących mocnych wrażeń. Większość stoków jest usytuowana pomiędzy 1.120 a 3.330 m. Niezapomniany jest też obejmujący znaczną część terytorium Francji widok z tarasu widokowego na lodowcu Pic Blan. Alpe d’Huez oferuje wolny wstęp na basen, lodowisko, do hali sportowej – Palais des Sports i na liczne koncerty.

Długość tras: 250 km, trasa biegowa 50 km

Stopień trudności tras: ok. 52 km łatwych, ok. 129 km średnich, ok. 69 km trudnych.

Wyciągi: 81 (w tym 16 gondoli)

Ceny: 240,5 euro za 6 dni dorośli, 193 euro dzieci

Dodatkowe atrakcje: 2 tory saneczkowe, 2 snow parki, najdłuższy w Europie 16-km zjazd przy lodowcu Sarenne, trasy dla snowboardzistów i fanów Freestyle, Śnieżny Ogródek dla dzieci, olimpijskie lodowisko, korty tenisowe, hale do gry w squasha, podgrzewany, otwarty basen i centrum fitness.

[divider]

Tańsze ośrodki narciarskie

Oferta narciarska we Francji obejmuje ośrodki o dużym zróżnicowaniu, a żeby pojeździć w naprawdę ciekawym otoczeniu i skorzystać z tańszej oferty noclegowej nie trzeba zaliczać największych i najważniejszych regionów. Oczywiście te mniej atrakcyjne i korzystniejsze cenowo również bywają dość uczęszczane i można się w nich spodziewać porannych kolejek do wyciągów, jednak dla przyjemności jazdy można zrezygnować z niektórych wygód. Odnosi się to również do uboższej infrastruktury, chociaż podstawowe zakupy i posiłek można znaleźć w każdej miejscowości, a wielu z nich także miejsce, w którym można wypić piwo czy lampkę wina. Proponowane ceny sa jeszcze atrakcyjniejsze, jeśli zakupu lub rezerwacji dokonuje się przez Internet. Oto kilka propozycji tańszych ośrodków narciarskich we Francji.

RisoulVars

Miasteczko Vars nie należy do rozbudowanych, a oferowane atrakcje raczej są ograniczone, można jednak skorzystać z lokalnego supermarkety i kilku mniejszych sklepików z pamiątkami. Jest to natomiast idealne miejsce dla rodzin z dziećmi z uwagi na odpowiednio przystosowane trasy i ograniczoną liczbę zimowych turystów. Risoul to niewielka miejscowość turystyczna o nowoczesnym charakterze, urozmaicona współczesnym budownictwem wielopiętrowym. Miejsce to szczególnie upodobała sobie młodzież szkolna i studencka, która w sezonie okupuje zarówno stoki, jak i miejscowe bary, restauracje i pozostała infrastrukturę turystyczną.

Długość tras: około 180 km oraz olbrzymie przestrzenie freeride’owe

Dodatkowe atrakcje: jeden z najlepszych snowparków w Europie, dyskoteki,

Ceny skipasów: 187 euro za 6 dni

Chamrousse

Zespół trzech miejscowości w odległości około 35 km od centrum Grenoble, z którym mają połączenie autobusowe. Poszczególnie miejsca odróżnione są liczbami wskazującymi na położenie: Chamrousse 1400, Chamrousse 1650 i Chamrousse 1700/1750. Najatrakcyjniejsza turystycznie jest środowa miejscowość, stanowiąca rdzenne osiedle i zarazem najbardziej rozbudowane włącznie z ofertą sklepów i lokali rozrywkowo-gastronomicznych. Na najwyższy szczyt ośrodka – La Croix de Chamrousse można dostać się koleją La Croix. Szczyt ma 2250 m. n.p.m. Miejsce to oferuje głównie trudniejsze trasy dla narciarzy zaawansowanych. Początkujący powinni wybierać wyżej położony zespół Chamrousse 1700/1750, w którym niebieskie trasy znajdują się w zasięgu ręki. Trudniejsze trasy znajdują się w wyższych partiach, do których dowożą wyciągi. Miejscowość charakteryzuje się też spokojnym klimatem dzięki niskiej zabudowie. Wadą jest spory tłum w weekendy związany z bliskością Grenoble. Wypady na narty do tego miejsca lepiej planować w tygodniu. Zastrzeżenia można tez mieć do wyciągów, które obecnie przechodzą powolną przebudowę i unowocześnianie.

Długość tras: 90 km

Stopień trudności tras: ok. 46 km łatwych, ok. 28 km średnich, ok.16 km trudnych.

Wyciągi: 22 w tym: 1 kabinowa, 8 krzesełek, 13 orczyków.

Ceny skipasów: 160 euro za 6 dni

Dodatkowe atrakcje: snowpark Sunset Park, tor do boardercrossa, tereny freerideowe

Puy St. Vincent

Niewielka, licząca ok. 300 mieszkańców wioska, ponad którą utworzono dwie stacje narciarskie na wysokości 1400 i 1600 m n.p.m. Przebiegają one na granicy parku narodowego Ecrins, dzięki czemu oferują piękne widoki i stały kontakt z przyrodą. Dla miłośników jazdy poza wytyczonymi trasami utrudnieniem mogą być tutejsze lasy i niewiele wolnych przestrzeni. Duży stopień trudności oferuje kilka żlebów górskich. Obie stacje połączone sa długim rzędem stromych schodów, więc dzięki różnicy poziomów wiele osób unikając męczącej wspinaczki pozostaje w dolnej stacji. Z tego powodu jest ona bardziej zatłoczona, ale jej zaletę stanowi tez większe skupisko sklepów i lokali gastronomicznych. Do godziny 23.00 pomiędzy stacjami kursuje skibus.

Długość tras: 75 km

Stopień trudności tras: 6 zielonych, 14 niebieskich, 12 czerwonych i 2 czarne

Wyciągi: 13

Ceny skipasów: 145 euro za 6 dni

Dodatkowe atrakcje: dwa razy w tygodniu zjazdy nocne na oświetlonej trasie Ecureuils, oświetlony stok dla snowparku i tor do boardercrossu.

Val d’Allos

Obszar narciarski Espace Lumiere ulokowany wokół zespoły miejscowości Val d’Allos, który składa się z 3 części – stacji narciarskich Val d’Allos-La Foux i Val d’Allos-le Seignus oraz niewielkiej wioski o drewnianej zabudowie – Val d’Allos-Village. Tym, co szczególnie przyciąga do tego miejsca są niepowtarzalne widoki. Rejon przystosowany jest głównie dla narciarzy średniozaawansowanych, chociaż można też znaleźć trasy łatwe i skomplikowane.

Długość tras: 180 km

Stopień trudności tras: 23 km łatwych, 67 km średnich, 72 km trudnych, 18 km bardzo trudnych

Wyciągi: 18

Ceny skipasów: 175 euro za 6 dni

Le Corbier

Stosunkowo spokojna z uwag na zakaz ruchu samochodowego miejscowość, której cała infrastruktura rozrywkowo-gastronomiczna jest ulokowana w podziemnych tunelach. Chociaż miasteczko straszy nowoczesnością wysokich budynków to podziemie jest nie tylko urokliwe, ale tez pozwala na spędzenie czasu wolnego po narciarskim szaleństwie w przytulnych i ciepłych warunkach. Kolejną zaleta jest niska cena noclegów oraz ich usytuowanie bezpośrednio przy stoku, dzięki czemu na narty nie trzeba pokonywać wielu kilometrów. Miejscowość jest zaliczana do dużego kompleksu narciarskiego dlatego poza lokalnymi trasami narciarze mają tez do dyspozycji te z sąsiednich stacji narciarskich rejonu Les Sybelles.

Długość tras: 180 km

Stopień trudności tras: 38 km łatwych, 81 km średnich, 48 km trudnych, 13 km bardzo trudnych.

Wyciągi: 29

Ceny skipasów: 160 euro za 6 dni, Les Sybelles: 208 euro za 6 dni

Dodatkowe atrakcje: odkryty basen, dyskoteki, sklepy i restauracje, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego

Jak przydatny był ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Ponieważ uważasz, że ten post był przydatny...

Śledź nas w mediach społecznościowych! aby dowiedzieć się więcej!